17 Mart 2014

The Broken Circle Breakdown


filmin altyapısındaki fikir aslında güzel, patlama anı da güzel. oraların hatrına filminden hoşlandığımı söyleyebilirim. romantik kısımları bana pek gelmiyor, devamlı sevişiyorlar falan, tabi sevişsinler laf yok da ne bileyim feyz alamıyorum hehe. katmanlı hikayelerimiz mevcut, kurgu olarak da düz bir gidiş benimsememişler. müzik filmi olmasına rağmen bir iki müziği haricinde pek beğendiğimi söyleyemem ha tür olarak çok yatkın değilim ama yine de daha iyisini bekliyor insan türünde müzik yazan filmden. başlarda ateş etrafında bir de son sahnede çalan müzik yanlış hatırlamıyorsam Sandmountain, en çok bunu beğendim.

--- spoiler ---

.ilişkiler üzerine bir senaryo beni çok kasıyor aslında sonunda kadının ölmesine şaşırdım. kurtarılacak gibi gösterdiler hafiften ama en son bir müzikle veda ettiler. tabi veda müziği için pek hareketli oldu ama yine de pek dokunaklıydı.

.çocukları meselesi de çok garipti, hele filmin ortasında pat diye annesinin yatakta cansız bedenine sarıldığı sahne pek etkiliydi, pek şaşırtıcıydı. filmin yarısında kızı öldürdüler, oha dedim ne oluyoruz?

.sonra film ağırlaştı, bir şey olmadı. gidişat sıkıntıya düştü, zaten depresyonu filmin akışına vermişler gibi oldu ama aslında hikayeyi baltalamak ile ilgiliymiş sanki bilemedim. tam böyle düşünürken meseleleri amerika, velet bush ve din karşıtlığına getirdiler ki orada güzel oldu.

.ha konuyu dağıtmak gibi olmasın ama allahın belçikasında ya da nereseyse country müziği ne alaka? amerika'nın halk müziği değil miydi bu? bu adam burada nasıl iş tutmuş? bu amerika 11 eylül muhabbetlerine ne gerek varmış onları çözemedim ya neyse geçelim bu kısmı...

.adam ilk inançlı karısına doluyor, sonra tvde velet bush'a doluyor. kök hücre araştırmalarına destek vermeyen amerika yüzünden kızının öldüğünü düşünüyor. bunun nedeni de dinen yasaklanmasına bağlıyor. aslında özünde inançsız bir insan ama tüm bu olaylar da birikince bir konseri sonrasında patlıyor. evrimden giriyor, amerikadan çıkıyor. tükürükler saçarak, göz yaşlarını tutamayarak kızından bahsederek mesajını çakıyor.

.karısı da bu noktadan sonra dağılıyor iyice ve hafif inancın savaşını vererek lafları da sokarak ayrılıyor, neye inanmak istiyorsa odur muhabbeti yapılıyor diyebiliriz ve gidiyor intihar ediyor. beyin ölümü de gerçekleşiyor, film de burada bitiyor.

--- spoiler ---