2 Ekim 2012

Insidious


bazı yerleri dizi kıvamında olan çok da para harcanmadan halledilmiş bir korku filmi ama fena değil. tipleri güzel, esas adam angels in america'dan hafızalara kazınmış bir arkadaş. esas kadını da bir sürü filmde izlediydik öyle işte. senaryomuz fena değil. öyle çok fazla korkutan cinsten değil ama olayları açıklamaları güzel.

--- spoiler ---

.astral seyahat diye bir şeyle açıklıyorlar. hem de babadan oğula geçiyormuş bu özellik. babası da küçükken vücudundan ayrılıyormuş falan. fotoğraflara çıkmaya çok hevesli bir kadının ruhu da bu vücudundan uzaktayken bunu ele geçirmeye çalışıyormuş. öyle bir mevzu işte. fotoğraf olayları çok baydı artık ama yapacak bir şey yok.

.bu mesele filmin sonlarında açıklanıyor. ilk perili ev kıvamında olaylar oluyor ama çat diye evden taşınabildikleri için biliyoruz ki sorun evde değil çocukta. zaten posterinden de belli oluyor şimdi bu çok artistlik yapmayalım.

.neyse işte çocuk tavan arasında çat diye kafayı vurunca astral seyahattir falan derken kırmızı kapıdan geçiyor, öte tarafta zincire vuruluyor ve koma benzeri bir durumda kalıyor. anneye görünüyorlar, sıyırmaya yakın annannesinin de medyumu olmuş bir kadını çağırıyorlar. olayları açıklıyor, babayı astral seyahate çıkarıp çocuğu kurtarmaya yolluyorlar.

.mutsuz son bekliyor insan filmin sonunda, eh biraz da onu veriyorlar. şaşırtmacalı mutsuz son. çocuk mu kurtulamadı ? adam mı? derken, adama musallat olmuş kadının kazandığını görüyoruz ve film öyle bitiyor. ha devamında bir haber, baba cinnet geçirdi tüm aileyi öldürdü falan gibi bir şey olsaymış daha da iyi olurmuş ya böyle de fena değil işte.

--- spoiler ---